Darbo patarimai

2011-08-05

DARBO PASIŪLYMAI IR REKOMENDACIJOS

Rekomendacijos reikalingos tam, kad darbdavys žinotų ar esate patikimas ir tinkamas darbui darbuotojas. Prieš priimant darbo pasiūlymą, būtina išsiaiškinti savo teises ir jūsų darbdavio lūkesčius, ar gebėsite juos pateisinti.

 

Rekomendacijos

 

Ar jūsų darbdavys privalo jums duoti rekomendaciją?

Rekomendacijos gali prašyti prieš jums išeinant iš darbo. Tai gera praktika jūsų darbdaviui, tačiau jis neprivalo jums duoti rekomendacijos, nebent tai nurorodyta jūsų darbo sutartyje.

 

Kokia informacija turėtų būti rekomendacijoje?

Rekomendacija turėtų būti tiksli ir neturėtų klaidinti jūsų naujo darbdavio. Vadinasi, jei, pavyzdžiui, buvote drausmingas darbuotojas, tai galėtų būti įtraukta į jūsų rekomendaciją.

Jei rekomendacija, kurią jums davė, yra netiksli arba klaidinanti ar gali diskredituoti jus, galite pateikti skundą dėl šmeižto. Tačiau dėl šito jums derėtų pasikalbėti su teisininku.

Jūsų darbdavys gali rekomendacijoje tiesiog patikslinti laikotarpį kada jam dirbote. Tame nėra nieko neteisėto, nebent jūsų darbdavys vėliau pateikia išsamią, jus diskedituojančią  rekomendaciją.

 

Darbdavys atsisako duoti rekomendaciją?

Jei kada skundėtės, kad jūsų darbdavys elgiasi šališkai ir atsisako duoti jums rekomendaciją, jūs galite paduoti pareiškimą dėl šališkumo ir apgaudinėjimo.

 

Dirbate, tačiau jums reikalinga rekomendacija?

Jei jaučiate, jog potencialus jūsų darbdavys gali paprašyti jūsų dabartinio darbdavio rekomendacijos ir jūs dėl to jaučiatės nesaugiai, paminėkite tai pokalbio, dėl naujo darbo, metu. Potencialus darbdavys gali būti pasirengęs palaukti kol jūs pranešite apie savo atsistadydinimą. Nėra jokio įstatymo, kuris jus apsaugotų tokioje situacijoje, tačiau jei jūs būsite atleistas dėl to, kad paprašėte darbdavio rekomendacijos galite skųstis dėl neteisėto atleidimo.

 

Gaukite savo rekomendacijos kopiją!

 Kai  pradėsite dirbti, galite paprašyti savo darbdavio jūsų rekomendacijos kopijos. Neturėtumėte sulaukti neigiamo atsakymo, nes yra įstatymas saugantis asmeninę informaciją.

Kopijos gali prireikti jums keičiant darbą.

 

 

Darbo pasiūlymai

 

Darbo pasiūlymas su įvairiomis sąlygomis.

Jei jums pasiūlė darbą, galite sulaukti laiško su sąlygomis, kurios apibrėžtų:

  • Darbo pavadinimą ir trumpa jo aprašymą
  • Darbo vietą
  • Įvairios sąlygos, kurias turėtumėte išpildyti (pvz. geros rekomendacijos, sveikatos įrašai)
  • Nustatymai (pvz. Darbo laikas, atlyginimas, atostogų laikas)
  • Data kada pradėjote dirbti ar bet koks oficialus priėmimas
  • Jūsų pareigos

 

Besąlyginis darbo pasiūlymas

Jei jums tiko visos sąlygos, nustatytos darbo pasiūlyme, turėtume sulaukti besąlyginio darbo pasiūlymo. Jei yra galimybė, prieš pasirašydami darbo sutartį, pirmiausia sulaukite besąlyginio darbo pasiūlymo, nepasirašykite iš kart.

Priėmus besąlyginį darbo pasiūlymą, įsigalioja tik tarp jūsų ir jūsų darbdavio egzistuojanti darbo sutartis.

Jei jūs vis dėlto negaunate žadėto darbo, galite pabandyti sužinoti kodėl. Tačiau darbdavys neprivalo jums atsakyti.

 

Ką daryti jei darbdavys anuliuoja darbo pasiūlymą?

 Jei darbdavys anuliuoja darbo pasiūlymą jums nespėjus jo priimti, ar dėl to, jog jūs neatitinkate reikalavimų, jūs negalite nieko padaryti. Nebent pasiūlymas buvo anuliuotas dėl kažkokios diskriminacijos. Kaip žinote, įstatymai gina žmones nuo diskriminacijos.

Tačiau, jei jūs jau priėmėte darbo pasiūlymą, o darbdavys jį anuliavo, galite reikalauti kompensacijos dėl sutarties nutarukimo.

 

Priėmėte darbo pasiūlymą ir apsigalvote?

Jei priėmus darbo pasiūlymą, dar kart gerai viską apsvarstėte ir apsigalvojote, galite pabandyti susitarti su darbdaviu, kad jis jus paleistų. Pateikite savo atsistadydinimo laišką kaip tik įmanoma greičiau – geriausiai prieš pradedant dirbti.

Jūsų naujasis darbdavys nebus patenkintas jei taip atsitiks ir yra tikimybė, jog jis norės paduoti jus į teismą už sutarties sulaužymą.

 

Ką daryti toliau? 

Jei jums nepatinka jūsų naujasis darbdavys prieš ar po pasiūlymo priemimo, pirmiausiai turėtumėte su juo apie tai pasikalbėti. Galbūt šią problemą bus galima išspręsti.

Jei norite pasiskųsti dėl diskriminacijos galite eiti į įdarbinimo tribunola (Emplyment Tribunal). Jei buvo sulaužyta ar pažeista jūsų sutartis, galite kreiptis į vietos teismą.