Darbo patarimai

2015-08-12

Motyvacinis laiškas: ekspertų patarimai

Kaip apgalvotai parašyti motyvacinį laišką?

  • Išsamiai išsistudijuokite įmonės veiklą. Labai svarbu parodyti susidomėjimą ir troškimą dirbti būtent tai įmonei ir pagrįsti, kodėl jūs būtumėte tinkamiausias kandidatas. Labai padėtų, jei perskaitytumėte įmonės misiją ir vertybes.

  • Ištirkite visas galimybes, kurias gali pasiūlyti įmonė, ir rašydami motyvacinį laišką, vadovaukitės jomis. Parodykite, jog tikrai domėjotės įmonės veikla, pvz., pakomentuokite keletą įmonės aktualijų.

  • Svarbiausia laiške – jūsų siekis dirbti būtent tai įmonei ir tai, ką jūs galite jai pasiūlyti. Aprašykite du tris punktus, ką esate patobulinę / kokią naudą suteikėte buvusioje darbovietėje, nesvarbu, ar tai buvo savanoriškas, ar apmokamas darbas.

Ar paminėti ilgalaikį bedarbystės laikotarpį?

  • Motyvaciniame laiške pirmiausia kalbėkite apie tai, ko siekiate ir laukiate iš būsimo darbo, neskatinkite būsimojo darbdavio galvoti ar spėlioti apie jūsų nedarbo laikotarpius ir priežastis.

  • Daugeliui ieškančių darbo būna sudėtinga aprašyti laikotarpį, kai nedirbo. Laiške pažymėkite, kad bedarbystės periodu tobulinotės, lankėte kursus, dirbote savanoriu, skaitėte specialius straipsnius ar galbūt gilinotės į naujausias technologijas. Turite įtikinti savo būsimąjį darbdavį tuo, kad laisvą laiką išnaudojote išmintingai.

Neatitinku vieno iš darbo skelbime reikalaujamų kriterijų - ar reikia tai paminėti, ar ne?  

  • Visada geriau pasisakyti dėl dalies kriterijų neatitikimo, bet iš karto tai kompensuoti pavyzdžiais, kuo galėtumėte šį savo trūkumą pakeisti. Pademonstruokite norą ir siekį įgyti šios patirties, galite paminėti būdus, kaip to bandote siekti.

  • Taip pat svarbu tai, ar neatitinkate vieno iš itin svarbių kriterijų – tuomet faktą apie patirties trūkumą būtina paminėti. Pavyzdžiui, galėtumėte pasakyti: „Aš neturiu patirties (kažkur), bet dirbu/turiu patirties (panašioje srityje)“.

Kaip būti konkrečiu ir pateikti konkrečius savo tinkamumo įrodymus?

  • Motyvacinis laiškas turi sukelti tokį skaitančiojo susidomėjimą, kad jis panorėtų įsigilinti į jūsų CV. Konkretus pavyzdys, tiesiogiai ir glaudžiai susijęs su jūsų CV, būtų puikus masalas. Tačiau jis turi būti tikslingas ir trumpas.

  • Darbdaviai gauna gausybę išsamių kandidatų prašymų, todėl pageidauja konkrečių motyvacinių laiškų. Taigi tikrai svarbu susikoncentruoti į informaciją, kurią ruošiatės pateikti. Idealiausias variantas – vienas puslapis. Pasirinkite, jūsų nuomone, svarbiausius ir įdomiausius faktus ir pavyzdžius, tinkamus būsimam darbui. Tegul jūsų motyvacinis laiškas bus įdomus ir lengvai skaitomas, venkite tokių banalių frazių, kaip „Aš esu komunikabilus“ ir pan.

Kaip užbaigti motyvacinį laišką?

  • Tai gana konkurencingas dalykas, tad vienas iš esminių dalykų – šiek tiek įžūlumo (bet ne arogancijos). Įsitikinkite, kad laiško pabaiga siejasi su laiško pradžia. Užbaikite aiškiai ir konkrečiai: jei ketinate būsimam darbdaviui paskambinti pats, įspėkite apie tai ir informuokite, kada konkrečiai tai padarysite; jei lauksite skambučio iš darbdavio, parašykite, jog laukiate pokalbio su juo, kad galėtumėte pademonstruoti savo tinkamumą darbui.

Ar pateikiant motyvacinį laišką internetu taip pat svarbus jo ilgumas?

  • Motyvacinis laiškas bet kuriuo atveju turėtų būti ne ilgesnis kaip vienas puslapis. Esminis dalykas yra tai, jog laiškas turi sietis su CV. Specifiniai dalykai, kaip darbo patirtis, įgūdžiai ir pan. turėtų atsispindėti CV, o motyvaciniame laiške stenkitės aprašyti savo asmenybės bruožus, susidomėjimą pareigomis, darbu ir pačia įmone.

Kaip sąžiningai motyvaciniame laiške aprašyti savo būdą ir pasiekimus? Kaip brangiai save „parduoti“?

  • Prieš kreipiantis į darbdavį visada verta pasidomėti įmone, jos viduje tvyrančia atmosfera bei vadovu ir įvertinti, koks rašymo stilius ir įmantrumas būtų tinkamiausias. „Parduodant“ save visada geriausia pabrėžti savo pasiekimus. Tačiau jei persistengsite girdamiesi, tas greitai paaiškės tiesioginio pokalbio metu.

  • Motyvacinis laiškas turi būti trumpas, konkretus ir pristatyti CV, kuris įprastai būna pateikiamas kartu su laišku.