Darbo patarimai

2015-12-04

Arbatpinigiai darbe

Jei darbe gaunate arbatpinigius, jei yra neįskaičiuojami į nacionalinį minimalų atlyginimą, tačiau mokesčius nuo jų reikia mokėti. 

Kaip mokami arbatpinigiai

Arbatpinigius galite gauti įvairiais būdais:

  • Grynaisiais pamainos pabaigoje arba iš kliento,
  • Kaip priedą prie atlyginimo,
  • Tam tikrą sumą iš bendro fondo, kurį surenka ir tarpusavyje pasidalina visas kolektyvas (tai vadinama „taupykle“ - „tronc“, o asmuo, ją prižiūrintis, vadinamas „taupyklės šeimininku“ „troncmaster“

Kaip darbdavys tvarko arbatpinigius

Vyriausybė yra išleidusi geros praktikos kodeksą (Code of Best Practice), kur nurodyta, kaip jūsų darbdavys turi tvarkyti arbatpinigius.

Tai daroma savanoriškai – darbdavys neprivalo sekti, kiek arbatpinigių gaunate, tačiau jei jau jis tai daro, jis turėtų turėti tam tikrą strategiją, kur būtų nustatyta:

  • Kaip arbatpinigiai dalinami, pvz., jei naudojama „taupyklė“,
  • Ar arbatpinigiai, gauti grynaisiais ir kortelėje, valdomi skirtingai;
  • Taupyklės šeimininko vardas (jei toks yra);
  • Bet kokie galimi atskaitymai iš arbatpinigių;
  • Apie tai, kas daroma per nedarbo dienas, pvz., atostogos, ligos atvejis, tėvystės atostogos.

Kur kreiptis pagalbos

Jei turite klausimų apie arbatpinigius ar minimalaus atlyginimo dydį, kreipkitės į Patariamąją sutaikinimo ir arbitražo tarnybą  (Acas).  

 

Arbatpinigiai ir mokesčiai

Nuo bet kurios rūšies arbatpinigių turite sumokėti pajamų mokestį, o kartais reikia sumokėti ir nacionalinio draudimo (National Insurance) įnašą.

Kaip apskaičiuojami jūsų mokesčiai ir ar jums reikia mokėti nacionalinio draudimo įnašą, priklauso nuo to:

  • Kam duodami arbatpinigiai;
  • Kaip tarpusavyje dalinamasi arbatpinigiais.

Arbatpinigiai grynaisiais, išmokami tiesiai jums

Jei gaunate arbatpinigius grynaisiais pinigais tiesiai iš kliento, turite sumokėti mokesčius, bet nereikia mokėti nacionalinio draudimo įnašo.

Jei Pajamų apmokestinimo sistemoje (Self Assessment) pildote paraišką mokesčiams susigrąžinti, privalote į ją įrašyti ir arbatpinigius.

Jei mokesčių susigrąžinti neplanuojate, mokesčių inspekcija įvertins jūsų gautus arbatpinigius remdamasi informacija apie jus arba jūsų darbdavį.

Mokesčių inspekcija suteiks jūsų darbdaviui mokesčių kodą, kad jis galėtų apskaičiuoti ir sumokėti mokesčius per PAYE. Šiuo būdu mokesčiai atskaičiuojami iš jūsų algos prieš jums ją gaunant.

Jei manote, kad jūsų mokesčių kodas klaidingas, susisiekite su mokesčių inspekcija.

Arbatpinigiai, gaunami pavedimu arba čekiu

Jei šiuos arbatpinigius darbdavys išmoka jums tiesiogiai, jis yra atsakingas už teisingą pajamų mokesčio apskaičiavimą ir sumokėjimą per PAYE.

Kartais viso kolektyvo arbatpinigiai sumetami „į krūvą“ ir po to padalinami – tai vadinama „taupykle“ („tronc“). Asmuo, prižiūrintis taupyklę, vadinamas „taupyklės šeimininku“ („troncmaster“) ir yra atsakingas už tai, kad būtų sumokėtas pajamų mokestis.

Jei darbdavys nusprendžia, kokiu būdu arbatpinigiai bus padalinami, nacionalinio draudimo įnašai tampa tokia pat prievole, kaip ir mokesčiai. Darbdavys yra atsakingas už tai, kad įnašas būtų sumokėtas per PAYE.

Darbdavys privalo pranešti mokesčių inspekcijai, jei yra renkama „taupyklė“ ir kas yra „taupyklės šeimininkas“.

Mokesčių inspekcija yra sudariusi išsamų vadovą apie arbatpinigius ir taupykles, kuriuo galite vadovautis, jei esate „taupyklės šeimininkas“.

Paslaugos mokesčiai

Jie įtraukiami į sąskaitą, prieš ją įteikiant klientui.

Jei mokestis yra privalomas, tai nėra laikoma arbatpinigiais. Taigi, jei darbdavys jums juos duoda, šie pinigai traktuojami taip pat, kaip jūsų atlyginimas.

Jei paslaugos mokestis mokamas savanoriškai, mokesčius ir nacionalinio draudimo įmokas mokate tokiu pačiu būdu, kaip už arbatpinigius.

Premijos (bonusai)

Tai yra priedas prie jūsų atlyginimo, todėl už juos reikia mokėti mokesčius ir nacionalinio draudimo įmokas per PAYE.

Atlyginimas, išmokamas grynaisiais „į rankas“ („vokelis“)

Tai yra nelegalus atlyginimo mokėjimo būdas, nesumokant mokesčių ir nacionalinio draudimo įmokų.

Sutikdami gauti atlyginimą „vokelyje“, rizikuojate prarasti darbuotojo teises ir gali tekti susimokėti mokesčius ir nacionalinio draudimo įmokas savarankiškai.

Jei manote, kad jūsų darbdavys nuo jūsų atlyginimo nesumoka mokesčių ar nacionalinio draudimo įmokų, praneškite apie tai.