Darbo patarimai

2015-08-14

Kaip atsakyti į nederamus klausimus darbo pokalbio metu?

Darbo pokalbis jau pats savaime yra bauginantis dalykas. Tačiau tikrą paniką gali sukelti klausimai, kurių paprastai darbdaviui nederėtų klausti. Yra tokių klausimų, kurių darbdavys tikrai neturėtų klausti bet kokiu atveju – pirmiausia dėl to, kad jie yra tiesiogiai nesusiję su darbu, nukrypsta į šališkumus ir, svarbiausia, yra neteisėti. Įsidėmėkite: jei jums užduodamas bent vienas iš žemiau pateiktų klausimų, jūs į juos neprivalote ir neturite atsakyti!

  • Kiek jums metų?
  • Koks jūsų tikėjimas (religija)?
  • Ar ketinate artimiausiu metu pastoti?
  • Kokia yra jūsų seksualinė orientacija?
  • Ar eitumėt į pasimatymą su manimi?

Bet koks klausimas, liečiantis jūsų amžių, lytį, seksualinę orientaciją, religiją arba rasę, yra tabu. Nė vienas iš jų nėra susijęs su tiesioginiais jūsų gebėjimais dirbti ir tiesiogiai nesusijęs su pokalbiu.

Jei vis dėlto pastebite, kad jums užduodami būtent tokio tipo klausimai, visiškai suprantamas būtų jūsų pasipiktinimas. Tačiau asmuo, su kuriuo kalbatės, gali tiesiog nežinoti, jog tokie klausimai yra netinkami. Galite švelniai ir taktiškai pastebėti, jog užduodamas klausimas yra neteisėtas, ir galbūt kita pusė pripažins savo kaltę ir atsiprašys už netaktą.

Trumpai tariant, rekomenduojame išlaikyti šaltus nervus ir tvirtai stovėti ant žemės. Jei atsakinėdamas jaučiatės nepatogiai, pašnekovui tiesiai šviesiai pasakykite, jog klausimas yra tiesiogiai nesusijęs su darbu ir/arba neteisėtas, todėl jūs neprivalote atsakyti (net jei iš tikrųjų tai jums nesukelia jokio nepatogumo).  Kad ir koks būtų jūsų atsakymas, geriausiai yra atitraukti dėmesį nuo klausimo ir toliau tęsti pokalbį (jei tik įmanoma, kuo mandagiau!)