Darbo patarimai

2015-08-13

Ką daryti, jei jus atleido iš darbo dėl etatų mažinimo

10 punktų, kuriuos turėtumėte įsidėmėti – jūsų teisės, pajamos ir naujo darbo paieška.

 

1. Nepanikuokite

Ir nesijaudinkite dėl to, kaip atleidimas paveiks jūsų darbo perspektyvas ateityje – darbdaviai žino, kad tokia situacija – įprastas dalykas, o ne jūsų, kaip darbuotojo, trūkumas.

 

2. Žinokite savo teises 

Jei nepertraukiamai dirbote bent dvejus metus, turite teisę iš darbdavio gauti vienkartinę išeitinę kompensaciją. Savo darbo sutartyje pasitikrinkite, kokiu būdu jums turėtų būti išmokama išeitinė kompensacija. Tačiau jei ji numatyta mažesnė, nei numato įstatymai, jums bus išmokama įstatymo nustatyta suma.

Teisiškai nustatyta išeitinė išmoka priklauso nuo darbuotojo amžiaus, darbo stažo ir užmokesčio. Turite teisę gauti:

  • Pusės savaitinio užmokesčio dydžio išmoką už kiekvienus nepertraukiamo darbo metus, jei esate jaunesnis nei 22 metų.
  • Pilno savaitinio užmokesčio dydžio išmoką už kiekvienus nepertraukiamo darbo metus, jei esate 22-40 metų amžiaus.
  • Pusantros savaitės užmokesčio dydžio išmoką už kiekvienus nepertraukiamo darbo metus, jei esate 41 metų ir vyresnis.

 

3. Susirinkite popierius

Prieš išeidami, pasiimkite savo P45 formą, kurioje raštu būtų nurodytas jūsų išeitinės išmokos dydis. Darbdavys gali pakonsultuoti dėl tolimesnių jūsų žingsnių, kai kurie darbdaviai gali pasiūlyti apmokėti mokymus.

Jei negavote darbdavio konsultacijos, paskambinkite Karjeros konsultacijų centrui tel. 0800 100 900 ir pasitarkite su konsultantu, kuris padės apsisprendžiant dėl tolimesnių žingsnių.

 

4. Apsaugokite savo namus

Jei jums kelia rūpestį tai, kaip teks apmokėti paskolą už būstą, pasitikrinkite, ar jūsų paskola yra apdrausta. Draudimo išmoka galėtų padengti dalį jūsų įmokų.

Susisiekite su savo kreditoriumi ir išsiaiškinkite, ar jis galėtų pasiūlyti priemonių tokioje situacijoje – pavyzdžiui, pailginti paskolos grąžinimo terminą ar kuriam laikui sumažintų įmokų dydį.

 

5. Gaukite RP1 formą 

Jei jūsų darbdavio įmonė uždaroma restruktūrizavimui, įmonė, tvarkanti jūsų darbdavio reikalus, turėtų pateikti jums RP1 formą.

Tai leis jums reikalauti išeitinės išmokos iš Išeitinių išmokų biuro (Redundancy Payments Office), esančio Birmingeme. Jei norite daugiau sužinoti apie RP1 formą arba tiesiog daugiau informacijos apie atleidimą iš darbo, skambinkite pagalbos linija 0845 145 0004.

Darbuotojai, kurie toliau dirba nemokiam darbdaviui įmonės perdavimo kitam savininkui metu, gali kreiptis finansinės paramos iš Nacionalinio draudimo fondo.

Jei reikia pagalbos, kreipkitės į Piliečių konsultavimo biurą (Citizens Advice Bureau). Artimiausio biuro adresą rasite tinklapyje www.adviceguide.org.uk arba paskambinę tel. 020 7833 2181.

 

6. Išsiaiškinkite apie galimybę gauti pašalpą

Išsiaiškinkite, ar galėtumėte gauti papildomų išmokų, pavyzdžiui, pašalpą iš Dirbančiųjų asmenų mokesčių kredito (Working Tax Credit), Vaiko mokesčių kredito (Child Tax Credit) arba savivaldybės mokesčio nuolaidą (Council Tax Benefit), kurios papildytų jūsų pajamas ir padėtų apmokėti sąskaitas. Paskambinkite 0845 300 3900 (kiekvieną dieną nuo 8 val. ryto iki 8 val. vakaro).

 

7. Atnaujinkite savo CV

Pagalbos atnaujinant CV ir patarimų dėl darbo prašymų ir pokalbių galite rasti www.direct.gov.uk. Jei pageidaujate patobulinti esamus įgūdžius ar išmokti naujų, galite kreiptis paramos dėl mokesčių už kursus. Skambinkite Karjeros konsultacijų centrui (Careers Advice Service) tel. 0800 100 900 (kiekvieną dieną nuo 8 val. ryto iki 10 val. vakaro) arba apsilankykite http://careers advice.direct.gov.uk/contactus.

Darbo biržos (0845 6060234) konsultantai taip pat gali padėti konsultacijomis apie kursus.

 

8. Prašykite darbo ieškančiojo pašalpos

Kol ieškote darbo, jūs turite teisę gauti ieškančiojo darbo (bedarbio) pašalpą (Job seeker's Allowance). Skambinkite 0800 055 6688 (pirmadieniais-penktadieniais nuo 8 val. ryto iki 6 val. vakaro,) arba galite kreiptis į Darbo ir pensijų departamentą (Department for Work and Pensions).

 

9. Apsvarstykite skundo galimybę

Jei manote, kad darbdavys atleisdamas jus pasielgė nesąžiningai, galite kreiptis nemokamos, konfidencialios ir nešališkos konsultacijos į Konsultavimo, sutaikinimo ir arbitražo tarnybą – ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) telefonu 08457 47 47 47 (pirmadienį-penktadienį nuo 8 val. ryto iki 6 val. vakaro).

 

10. Įžvelkite teigiamų pusių

Tai galimybė išbandyti kažką naujo, kas galbūt nuves jus iki svajonių darbo. Apsilankykite www.jobcentreplus.gov.uk arba vietinėje darbo biržoje, kad sužinotumėte apie laisvas darbo vietas.